Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 7 prej 7

Tema: Si duhet ta perdorim Faren e zez qe eshte si lloj vaji?

 1. #1
  nejla nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  29-04-2009
  Lokacioni
  zvicer
  Postimet
  65
  All-llahu të shpërbleftë
  305
  Falënderuar 116 herë në 59 Postime
  Rep Fuqia
  182

  Arrow Si duhet ta perdorim Faren e zez qe eshte si lloj vaji?

  Si duhet ta perdorim faren e zeze esht si lloj vaji per semundjet e ndryshme por vecanarisht per hemoroidet?

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 3. #2
  sunne09 nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  09-09-2009
  Postimet
  82
  All-llahu të shpërbleftë
  291
  Falënderuar 127 herë në 58 Postime
  Rep Fuqia
  180

  Re: Si duhet ta perdorim Faren e zez qe eshte si lloj vaji?

  Profeti a.s ka thënë shekuj më parë, ”Në këtë farën e zezë gjendet shërimi i çdo shqetësimi, përveç vdekjes.”  Semundjet dhe kurimi i tyre


  Profeti(s.aw.s) ka thene:
  “Me te vertete perdoreni faren e zeze,ajo eshte sherim per cdo semundje pervec vdekjes”

  Sahihu Buhariut 7:591
  Dhimbja e shpines & dhimbje te tjera muskulore

  Ngroheni mesatarisht Vajin e Fares se Zeze dhe vendoseni intensivisht mbi zonen e dhimbjes,kjo te shoqerohet bashke me pirjen 3 here ne dite te nje luge caji Vaji Fare Zeze(5 ml).Sherimi do te arrihet brenda pak javeve.(Insha’Allah)


  Dhimbja e kokes

  Ferko me vajin e Fares se Zeze pjesen e ballit dhe zonat afer veshit,me pas fasho ballin.Gjithashtu pi nje luge caji (5ml) vaj Fare Zeze para mengjesit.


  Hipertensioni

  Perziej cdo lloj lengu me nje luge caji (5 ml) te vajin te Fares se Zeze dhe shoqeroje me 2 thelpi hudhra cdo mengjes ne vaktin e ushqimit.Ferkoje te gjithe trupin me vajin e Fares se Zeze dhe ekspozoje ate ne rrezet e diellit per gjysem ore cdo 3 dite.

  Tensioni nervor & stresi

  Nje luge caji (5 ml) vaji Fare Zeze i shoqeruar me nje gote caj apo kafeje ju ndihmon te qetesoheni dhe te ulni simptomat e tensionit.

  Problemet e stomakut

  Pini nje gote qumesht te shoqeruar me nje luge caji (5 ml) vaji Fare Zeze 3 here ne dite per 5 dite rradhazi.Kjo do ndihmoj ne sherim (Insha’Allah)

  Dihareja

  Perziej nje luge caji (5 ml) vaji Fare Zeze me nje gote kos,pijeni perzierjen 2 here ne dite per 3 dite rradhazi.

  Kolla & Azma

  Ferkojeni kraharorin me vajin e Fares se Zeze,dhe pini nje luge caji (5 ml)vaji Fare Zeze ne mengjes,mesdite dhe naten.Thith avujt e vajit te Fares se Zeze te hedhur ne uje te nxehte.

  Diabeti

  Perziej nje gote me gjethet e lules WaterCress,nje gote fara te Zeza,gjysem gote me lekura shege,dhe gjysem gote gjethe Fumaria.Bluajini ne grirese deri sa te behen si puder.Pini gjysem luge caji te kesaj perzierje me nje luge caji (5 ml) vaji te Fares se Zeze para se te hani mengjesin per rreth 1 muaj.


  Semundjet e zemres

  Pini Vaj te paster Fare te Zeze te shoqeruar me nje leng te nxehte.Kjo ndihmon te shkrirjen e dhjamrave,hapjen e venave dhe arterieve.

  Temthi & guret ne veshka

  Grini teresisht 250 gr Fara te Zeza dhe perzieni me 250 gr mjalt te paster.Merrni 2 luge caji te kesal perzierjeje me uje te ngrohte.Kjo perzierje eshte mire te shoqerohet edhe me nje luge caji (5 ml) vaji Fare Zeze cdo dite para mengjesit.

  Impotenca seksuale

  Perzieni 200 gr fare te zeze me vaj ulliri.50 ml vaj ulliri + 50 ml vaj Fare Zeze + 50ml majt te paster.Perzieni teresisht dhe pini nje luge caji nga kjo perzierje para cdo vakti buke.Kjo do te rikthej vitalitetin (Insha’Allah)

  Meningjiti

  Thish avujt e vajit te Fares se zeze dhe pi 2 luge luge caji ( 10 ml)vaji Fare Zeze me leng limoni cdo mengjes dhe darke.

  Leukoderma (Humbja e pigmentit ne pjese te ndryshme te trupit) & Lebroza

  Ferko zonen e prekur nga semundja me uthull molle dhe vaji Fare Zeze per 15 dite rradhazi.


  Renia e flokeve

  Ferko skalpin e kokes me leng limone me lereni per 15 minuta.Lajini me shampoo dhe uje teresisht dhe ne fund thajini floket.Me pas aplikoni ne skalpin e kokes vajin e Fares se Zeze dhe pini nje luge caji (5 ml)vaji Fare Zeze te shoqeruar me caj pse kafe.

  Skuqja e kofsheve & ijeve

  Lajeni zonen e skuqur me uje dhe sapun.Thajeni zonen dhe ferkojeni me vajin e Fares se Zeze,lereni keshtu nga mbasditja deri ne mengjesin tjeter.

  Per lekure te shendetshme

  Perziej barazisht(ne mase) si vajin e Fares se Zeze dhe vajin e ullirit.Ferkojeni me perzierjen fytyren dhe lereni keshtu per rreth 1 ore,me pas lajeni me sapun e uje.

  Pertacia

  1-2 luge caji (5-10ml) vaji Fare Zeze te perzier me leng portokalli cdo mengjes ju ndihmon te jeni me aktiv gjate gjithe dites.

  Permiresimi i kujteses

  1 luge caji (5 ml) vaji Fare Zeze te shoqeruar me 100 mg mente te zier mire

  Per gjume te qete

  Nje luge caji ( 5 ml) vaji Fare zeze te shoqeruar me nje leng te nxehte ju garanton nje gjume te qete gjate gjithe nates.(Insha’Allah)


  KUJDES

  Femijet nen moshen 12 vjec te perdorin gjysmen e dozes se te rriturve.Nuk keshillohet er femijet nen 5 vjec

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 5. #3
  sunne09 nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  09-09-2009
  Postimet
  82
  All-llahu të shpërbleftë
  291
  Falënderuar 127 herë në 58 Postime
  Rep Fuqia
  180

  Re: Si duhet ta perdorim Faren e zez qe eshte si lloj vaji?

  Metoda e aplikimit dhe dozimin:
  Marrja në mëngjes dhe në mbrëmje, 15 minuta përpara se të hahet, pije një lugë çaji të vajt, pas marrjes, pije një gjysmë gotë me ujë me 1 lugë gjelle mjaltë.  doza Universale të cilat janë të specifikuara veç e veç:
  Në moshën 1 vjeçare deri3 vjet, ½ lugë çaji në ditë.
  Nga 3 deri në 6 vjet, 1 lugë çaji në ditë.
  Nga 6 deri 12 vjet - 2 lugë çaji në ditë.
  Nga 12 vjet dhe më shumë - 3 3 luge çaji në ditë.
  Zbatimi me mjaltë ose lëng është e proferuar

  Kujdes! Kur ka më shumë shpirtëror-shtatzënisë është i rekomanduar që të përdorin vetëm një mund të balsam plagë. Është e ndaluar të përdorë për njerëzit me organet transplantuar (mëlçisë, veshkave, zemrës): imunitetin e trupit është forcuar, e cila mund të çojë në transplantin e refuzimit.

 6. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 7. #4
  hamide77 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  22-08-2009
  Postimet
  2
  All-llahu të shpërbleftë
  1
  Falënderuar 1 herë në 1 Postim
  Rep Fuqia
  0

  Re: Si duhet ta perdorim Faren e zez qe eshte si lloj vaji?

  ku mund ta gjejm faren e zeze

 8. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 9. #5
  Ebu Hatib nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  29-01-2009
  Lokacioni
  Shkup - Maqedoni
  Postimet
  5,277
  All-llahu të shpërbleftë
  1,364
  Falënderuar 4,836 herë në 2,096 Postime
  Rep Fuqia
  2911

  Re: Si duhet ta perdorim Faren e zez qe eshte si lloj vaji?

  Citat Postuar fillimisht nga anila paja Shiko Postimin
  ku mund ta gjejm faren e zeze
  Es Selamu Alejkum

  Lexo në temën në vijim, rreth kësaj që ke pyetur: Barërat popullore, përdorimi i tyre

  Es Selamu Alejkum

 10. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 11. #6
  Lumturija nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  25-08-2009
  Lokacioni
  kam lindur edhe jetuar ne kosov deri para...,
  Postimet
  37
  All-llahu të shpërbleftë
  259
  Falënderuar 54 herë në 29 Postime
  Rep Fuqia
  159

  Re: Si duhet ta perdorim Faren e zez qe eshte si lloj vaji?

  selamun alejkum


  une kam fare te zeze te grmicuar [bluar] dhe e kam perzier me mjalt [250gr. fare te zez e 250 mjalt] deshta te pyes ; a asht e njejt sikur kjo perzierje [ta perdorim 2 here n e dite n ga n ji luge qaji ] apo duhet gjithsesi te jet VAJ i fares se zez [dmth. a asht sherimi i n jejt sikur fare e grimcuar apo sikur vaj .

  pyes n ga se vetem fare te zez kam gjet [kurse vaj jo], mundesisht nji shpjegim ma shum per faren E GRIMCUAR]si ta perdori ?

  ju flm shum per pergjigje ALLAHU JU SHPERBLEFT
  amin

 12. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 13. #7
  ebu_muadh nuk është i/e kyçur Moderator
  Data e Anëtarësimit
  19-06-2005
  Postimet
  1,950
  All-llahu të shpërbleftë
  283
  Falënderuar 7,065 herë në 1,684 Postime
  Rep Fuqia
  1630

  Re: Si duhet ta perdorim Faren e zez qe eshte si lloj vaji?

  Citat Postuar fillimisht nga Lumturija Shiko Postimin
  selamun alejkum


  une kam fare te zeze te grmicuar [bluar] dhe e kam perzier me mjalt [250gr. fare te zez e 250 mjalt] deshta te pyes ; a asht e njejt sikur kjo perzierje [ta perdorim 2 here n e dite n ga n ji luge qaji ] apo duhet gjithsesi te jet VAJ i fares se zez [dmth. a asht sherimi i n jejt sikur fare e grimcuar apo sikur vaj .

  pyes n ga se vetem fare te zez kam gjet [kurse vaj jo], mundesisht nji shpjegim ma shum per faren E GRIMCUAR]si ta perdori ?

  ju flm shum per pergjigje ALLAHU JU SHPERBLEFT
  amin

  E gjith kjo varet se per qfar e perdor, nese e perzien me mjalt atehere te mjafton e bluar (grimcuar) ndersa nese e ke per ta lyer trupin apo koken atehere duhet te kesh vaj te fares, sepse nuk mund ta lyesh trupin me koker te zez te bluar.

 14. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Vaji i fares se zeze-Vaji Habe Seude
  By Fakih in forum Medicinë
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 13-11-2010, 19:19
 2. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 07-02-2010, 00:36
 3. Sa eshte sasia e ushqimit qe duhet t'u jepet ketyre dhjete te varferve dhe nga cili lloj?
  By Ebu Malik in forum Sheikh Abdullah Ibn Abdur-Rahman Ibn Xhibrin (All-llahu e mëshiroftë)
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 06-06-2009, 16:56
 4. Vaji i ullirit është shërues
  By Forster in forum Medicinë
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 01-12-2008, 20:09

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •