Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 6 prej 6

Tema: Si ta jap zekatin

 1. #1
  Hasani_Pre nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  26-11-2009
  Lokacioni
  Dardane
  Postimet
  10
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 16 herë në 10 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Si ta jap zekatin

  Es Selamu alejkum
  Se pari ju pershendes te gjithe muslimanet ku gjinden ne bote dhe ua uroj festen e kurban bajramit.
  Kam nje pyetje e cila sadopak nuk eshte e kjart per mua dhenia e zekatit,keshtu qe shpresoj se ndokush do te me ndihmoj inshallah.
  Punoj ne Policin e Kosoves dhe dihet per momentin cfare te ardhura kemi ne,po ashtu banoj me qira mirepo qiran ma paguan prindi im i cili jeton ne Gjermani,ndersa une ketu jam kryefamiljar,keshtu qe desha ta di se sa me takon mua te jap zekat.
  Allahu ju shperbleft dhe shpresoj se ndokush do te me ndihmoj.

 2. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 3. #2
  Hasani_Pre nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  26-11-2009
  Lokacioni
  Dardane
  Postimet
  10
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 16 herë në 10 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Si ta jap zekatin

  Shpresoj se do te me pergjigjet ndokush ne pyetjen time

 4. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 5. #3
  Katani nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  07-05-2009
  Postimet
  686
  All-llahu të shpërbleftë
  208
  Falënderuar 413 herë në 190 Postime
  Rep Fuqia
  423

  Re: Si ta jap zekatin

  Ve alejkum selam

  Lexo pergjigjen e kesaj pyetje, ne kete link: http://forumi.kurandhesunet.net/pyet...it(24272).html

 6. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 7. #4
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  968

  Re: Si ta jap zekatin

  Ualejkum selam

  Edhe ju vella "Gezuar bajramin per shume vjet."

  Per sa i perket zekatit, ju duhet te arrini nisabin i cili eshte: Shuma qe nese ti e posedon duhet te nxjerresh prej saj zekatin, dhe nese ti ke me pak se nisabi atehere ti nuk duhet te nxjerresh zekat.

  Sa eshte nisabi?

  Nisabi i floririt eshte: 85 gram afersisht, dhe zekati ne te eshte: (2,5%).
  Nisabi i argjendit(sermës) eshte: 595 gram afersisht, dhe zekati ne te eshte: (2,5%).

  Por me mire per te varferin eshte qe ti te shohesh ne leket qe posedon dhe ka kaluar rreth atyre lekeve nje vit henor ( 354 dite ), dmth: Ato leke kane nje vit qe qendrojne pa u perdorur, dhe nese ato leke kane arritur nisabin e argjendit ose floririt,ti duhet te nxjerresh nga cdo 1 mije dollar: 25 dollar dhe ti shpenzosh keta leke ne kategorite e njohura te zekatit.

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 9. #5
  Hasani_Pre nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  26-11-2009
  Lokacioni
  Dardane
  Postimet
  10
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 16 herë në 10 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Si ta jap zekatin

  Es Selamu alejkum
  Ju falemnderoj shume vellezer te nderuar per mundin dhe pergjigjet tuaja,Allahu ju shperbleft me te gjitha te mirat e kesaj bote dhe ahiretit.
  Es Selamu alejkum

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 11. #6
  Grafika e EbuAbdurrahman
  EbuAbdurrahman nuk është i/e kyçur Hoxhë i Forumit Islam
  Data e Anëtarësimit
  05-04-2007
  Postimet
  1,311
  All-llahu të shpërbleftë
  556
  Falënderuar 3,323 herë në 1,088 Postime
  Rep Fuqia
  968

  Re: Si ta jap zekatin

  Citat Postuar fillimisht nga Hasani_Pre Shiko Postimin
  Es Selamu alejkum
  Ju falemnderoj shume vellezer te nderuar per mundin dhe pergjigjet tuaja,Allahu ju shperbleft me te gjitha te mirat e kesaj bote dhe ahiretit.
  Es Selamu alejkum
  Ualejkum selam vella

  Amin edhe juve inshallah.

 12. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Të japësh zekatin do të thotë...?
  By sunna in forum Kuiz Islam
  Përgjigjet: 3
  Postimi i Fundit: 25-02-2010, 11:27
 2. Nje pyetje per zekatin
  By Mejrem83 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 09-02-2010, 15:48
 3. Si duhet ta japim Zekatin?
  By taulant01 in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 03-02-2010, 22:01
 4. Lidhje me Zekatin
  By Saalih in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 8
  Postimi i Fundit: 10-08-2009, 09:59
 5. Pyetje per zekatin?
  By Muhlis in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 19-09-2008, 18:21

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •