Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 5 prej 5

Tema: Si te bëjmë durim

 1. #1
  Grafika e bujare
  bujare nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  06-02-2008
  Postimet
  32
  All-llahu të shpërbleftë
  2
  Falënderuar 96 herë në 29 Postime
  Rep Fuqia
  198

  Si te bëjmë durim

  Selam alejkum anetar te forumit

  A mundeni dikush nga ju te me jepni perjigjje qka ne te vertete kuptojme me fjalen durim ne semundje ose fatkeqesi?
  Te mos qajme, mos te ankohemi tek te tjeret, te mos ndjehemi thelle te deshperuar te mos i humbim shpresat tek Allahu?... Apo si ?
  Dikush qe din te me tregoj diqka me shume ne lidhje me kete le te ma shpjegoj?

  Allahu ju shperblefte

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 3. #2
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Si te bëjmë durim

  Citat Postuar fillimisht nga bujare Shiko Postimin
  Selam alejkum anetar te forumit

  A mundeni dikush nga ju te me jepni perjigjje qka ne te vertete kuptojme me fjalen durim ne semundje ose fatkeqesi?
  Te mos qajme, mos te ankohemi tek te tjeret, te mos ndjehemi thelle te deshperuar te mos i humbim shpresat tek Allahu?... Apo si ?
  Dikush qe din te me tregoj diqka me shume ne lidhje me kete le te ma shpjegoj?

  Allahu ju shperblefte
  Selamun Alejkum.
  Me saber (durim) ne semundje apo fatkeqesi nenkuptojme moter e nderuar qe njeriu ta perballon at fatkeqesi ose semundje sa me leht,duke pas besimin ne Kaderin (Te caktuarit e Allahut),se Allahu e ka caktu ashtu me ndodh ajo fatkeqesi ose semundje pershembull.
  Dhe ne si rob te Allahut duhet te pajtohemi me te dhe te kemi besimin ne Allahun xh.sh qe Ai e din qka esht me e mir e qka esht e keqe per fene dhe jeten tone.
  Nuk duhet moter te ankohemi te te tjeret,te ndjehemi te deshperuar e sidomos nuk duhet ti humbim shpresat te Allahu xh.sh se Allahu e dine se qka esht me e mire per ne e ne nuk e dijme,perkundrazi te kesh durim esht te mos i besh ato gjerat e lartpermendura po te kesh besimin ne Allahun xh.sh qe vetem Allahu mund te rregulloj qdo sen qka egziston ne bote,te bindesh se ndoshta ajo fatkeqesi qe te ka goditur eshte ne te miren e fese dhe jetes tende qysh na porosit Allahu ne suren El Bekara ku thot ;

  ''Por mund qe ju ta ureni nje send,e ai eshte shume i dobishem per ju,dhe mund qe ju ta doni nje send e ai eshte dem per ju.Allahu e di (fundin e cdo sendi),e ju nuk dini.(El Bekare-216).

  Ne Kuran ndodhet edhe surja Inshirah ku thot ''E pa dyshim se pas veshtiresise eshte lehtesimi.Vertet,pas veshtiresise vjen lehtesimi''(Inshirah-5/6).

  Duhet pasur parasysh moter qe Allahu garanton edhe at dy here ne kete sure qe pas veshtiresise vjen lehtesimi.
  InshAllah kam ndihmuar moter.
  Esselamun Alejkum ve rahmetullahi ve bereketuhu.
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 4. Për këtë postim, ju falënderohen 5 Përdorues në vijim:


 5. #3
  Grafika e Abdurrezak
  Abdurrezak nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  08-08-2008
  Postimet
  1,226
  All-llahu të shpërbleftë
  2,643
  Falënderuar 1,917 herë në 804 Postime
  Rep Fuqia
  766

  Re: Si te bëjmë durim

  Citat Postuar fillimisht nga bujare Shiko Postimin
  Selam alejkum anetar te forumit

  A mundeni dikush nga ju te me jepni perjigjje qka ne te vertete kuptojme me fjalen durim ne semundje ose fatkeqesi?
  Te mos qajme, mos te ankohemi tek te tjeret, te mos ndjehemi thelle te deshperuar te mos i humbim shpresat tek Allahu?... Apo si ?
  Dikush qe din te me tregoj diqka me shume ne lidhje me kete le te ma shpjegoj?

  Allahu ju shperblefte
  Es Selamu Alejkum

  Moter ja ketu i ke disa hadithe rreth durimit ----> kliko
  http://forumi.kurandhesunet.net/hadi...it(10582).html
  Ibn Kajimi rahimehullah ka thënë: “Ka shumë njerëz të cilët i sheh se u ruhen të këqijave dhe të ligave, ndërsa gjuha e tyre bën masakër në të gjallët dhe të vdekurit, ndërsa ai aspak nuk vret mendjen se çfarë flet.”

 6. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 7. #4
  Grafika e bujare
  bujare nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  06-02-2008
  Postimet
  32
  All-llahu të shpërbleftë
  2
  Falënderuar 96 herë në 29 Postime
  Rep Fuqia
  198

  Re: Si te bëjmë durim

  Ju falenderoj per pergjigjet,Allahu ju shperblefte.

  Une vllezer pak a shume e kuptoj qka d.m.th durimi por si ti permbahemi me se miri kesaj?
  Me thene te drejten mundohem te jem e durueshme dhe gjithmone kam porosite njerzit ne durim po sa ne te vertete vet bej saber deri para pak ditesh se kam kuptuar!
  Para ca ditesh mjeku e konstatoj nje diagnoz te vajza ime, nje semundje qe siq thoshte ai e pa sherueshme jo vdekjeprurese por qe ne te ardhmen do ti sillte shume veshtiresi !
  Jam merzitur shume, por edhe kam qare por larg asaj qe ti humbi shpresat tek Allahu ! Kjo me intereson te dij nese kam qare ose nese i kam treguar te afermeve per t'ja lehtesuar vetes a kam bere mekat??

  Tash nuk e di a kam me te vertete saber,kjo po me merzit shume?!

 8. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 9. #5
  Grafika e Muhlis
  Muhlis nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  18-07-2008
  Postimet
  15,817
  All-llahu të shpërbleftë
  4,497
  Falënderuar 10,366 herë në 5,405 Postime
  Rep Fuqia
  6495

  Re: Si te bëjmë durim

  Citat Postuar fillimisht nga bujare Shiko Postimin
  Ju falenderoj per pergjigjet,Allahu ju shperblefte.

  Une vllezer pak a shume e kuptoj qka d.m.th durimi por si ti permbahemi me se miri kesaj?
  Me thene te drejten mundohem te jem e durueshme dhe gjithmone kam porosite njerzit ne durim po sa ne te vertete vet bej saber deri para pak ditesh se kam kuptuar!
  Para ca ditesh mjeku e konstatoj nje diagnoz te vajza ime, nje semundje qe siq thoshte ai e pa sherueshme jo vdekjeprurese por qe ne te ardhmen do ti sillte shume veshtiresi !
  Jam merzitur shume, por edhe kam qare por larg asaj qe ti humbi shpresat tek Allahu ! Kjo me intereson te dij nese kam qare ose nese i kam treguar te afermeve per t'ja lehtesuar vetes a kam bere mekat??

  Tash nuk e di a kam me te vertete saber,kjo po me merzit shume?!

  Selamun Alejkum.Moter e nderuar inshAllah Allahu don e e sheron vajzen tende.Mos i humb shpresat te Allahu moter kurre se vetem tek Ai ka shpetim per qdo gje.
  Merzia dhe dhimbja e vajzes tonde tek ti ndikon shum edhe e di qe dhimbja eshte e madhe edhe pse un s'jam i martuar e skam femije e di qka bojne prinderit e mi per mu ne rast qe me ndodh ndonje fatkeqesi.
  Te gjithe muslimanet moter sprovohen,thene me mir Allahu xh.sh i sprovon ata qe i don,mirepo eshte me rendesi qe besimi,shpresa te Allahu xh.sh mos te humb.

  Qe ke fol moter me dike dhe ja ke tregu hallin tend,dhe qe ke qare nuk ke bere mekat,ne jemi njerez moter dhe eshte normale ai qe ka shpirt,ai qan e mos te flasim per dhimbjen e vajzes tende qe per ju eshte shum e madhe.
  Lutju moter Allahut,bon namaz istihare e inshAllah Allahu e ndegjon lutjen tende e e sheron vajzen tende.
  Do te lutemi inshAllah te gjithe vellezerit dhe motrat ketu ne forum qe Allahu te sheron vajzen tende.Amin inshAllah.
  Esselamun Alejkum ve rahmetullahi ve bereketuhu.
  ''Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.'' (El-Bekare 191)

 10. Për këtë postim, ju falënderohen 6 Përdorues në vijim:


Tema të Ngjashme

 1. Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 09-12-2009, 23:38
 2. Me durim drejt parajsës
  By Abdurrezak in forum Kur´an dhe Tefsir
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 21-04-2009, 23:53
 3. Ilahi-Durim o shpirti im
  By Muhlis in forum Live Përmbajtje
  Përgjigjet: 1
  Postimi i Fundit: 10-04-2009, 18:02
 4. Përkrahja që vjen me durim dhe namaz
  By Forster in forum Kur´an dhe Tefsir
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 08-01-2009, 23:12
 5. Kërkoni ndihmë me durim dhe namaz…” (2:45)
  By En Nisa in forum Salati - Namazi
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 26-07-2008, 11:46

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •