Jeni të regjistruar? Regjistrim

Keni harruar fjalëkalimin?

Keni harruar pseudonimin?

Rezultatet 1 deri 8 prej 8

Tema: Si te mesoj te lexoj arabisht ?

 1. #1
  enveri01 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  29-11-2008
  Postimet
  11
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 15 herë në 8 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Si te mesoj te lexoj arabisht ?

  Pershendetje Besimtar te nderuar
  A kishte mundur naj kush prej jush te me tregoj se si mund te mesoj te lexoj Arabisht?

  ALLAHU ju shperbleft Besimtar te nderuar

 2. Për këtë postim, ju falënderohen 4 Përdorues në vijim:


 3. #2
  artemisa nuk është i/e kyçur Anëtarë me Përvojë
  Data e Anëtarësimit
  06-05-2008
  Postimet
  233
  All-llahu të shpërbleftë
  1,338
  Falënderuar 407 herë në 178 Postime
  Rep Fuqia
  290

  Re: Si te mesoj te lexoj ARABISHT

  Selam alejkum vella All-llahu te ndihmofte,elhamdulilah qe po don me mesu me lexu arabisht.

  Per 1 shkronje arabe qe e elexon en kuran i ki 10 sevape.

  Per me mesu me lexu vella duhesh te shkosh te ndonji hoxh me siguri se ke afer ndonji hoxh edhe nga hoxha fillon me mesu ose ndokush qe ka mesu para teje e te meson ty,kjo esht me se lehti per me mesu ka ndoshta edhe forma tjera ne net me mesu mirpo une nuk i di qe qe i din ndokush inshALlah nga vllaznit ose motrat te tregon ky me hy ne net mirpo me mir kishte me qen me mesu nga ndonji hoxh.

  All-llahu ta lehtesofte e ta shtofte diturin selam alejkum

 4. #3
  Grafika e Ravza-Gul
  Ravza-Gul nuk është i/e kyçur Anëtarë i Avancuar
  Data e Anëtarësimit
  14-06-2006
  Lokacioni
  Kaçanik
  Postimet
  732
  All-llahu të shpërbleftë
  644
  Falënderuar 751 herë në 338 Postime
  Rep Fuqia
  566

  Re: Si te mesoj te lexoj ARABISHT

  we alejkum selam !

  Po inshallah, mundesh me u mesu, por ka edhe cd qe spjegojne se si mesohen shkronjat e kur'anit, po ashtu ka edhe libra qe spjegohet mesimi i shkronjave te kur'anit.
  Dot mundohem qe me ju gjet inshallah edhe permes internetit, dhe me mujt me mesu.
  ALLAHU u lehtesofte !
  selam alejkum
  shpresoj qe nga duat e juaja te mos na harroni.
  بِِسْمِ اللهِ الرَّحمن الرَّحِيم
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Allah’a ve ahiret gününe imân eden kimse, komşusuna eziyet etmesin. Allah’a ve ahiret gününe imân eden misafirine ikramda bulunsun. Allah’a ve ahiret gününe imân eden kimse, ya hayır söylesin veya sussun.”
  Buhârî, Müslim

 5. Për këtë postim, ju falënderohen 2 Përdorues në vijim:


 6. #4
  labby1 nuk është i/e kyçur Anëtarë
  Data e Anëtarësimit
  24-03-2007
  Postimet
  52
  All-llahu të shpërbleftë
  37
  Falënderuar 66 herë në 35 Postime
  Rep Fuqia
  223

  Re: Si te mesoj te lexoj ARABISHT

  valla i dashtun qe ku e ki nforum .....

  http://forumi.kurandhesunet.net/prog...it(13170).html

 7. Për këtë postim, ju falënderohen 3 Përdorues në vijim:


 8. #5
  Grafika e shkumbin
  shkumbin nuk është i/e kyçur Anëtarë Aktiv
  Data e Anëtarësimit
  06-07-2008
  Lokacioni
  Ferizaj
  Postimet
  136
  All-llahu të shpërbleftë
  579
  Falënderuar 219 herë në 102 Postime
  Rep Fuqia
  235

  Re: Si te mesoj te lexoj arabisht ?

  selam qikjo osht nje faqe jon pak nese mun mi kuptu Islam > Alfabeti Arabisht

 9. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 10. #6
  enveri01 nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  29-11-2008
  Postimet
  11
  All-llahu të shpërbleftë
  0
  Falënderuar 15 herë në 8 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Si te mesoj te lexoj arabisht ?

  Faleminderit shum Besimtar te nderuar per keshillat qe mi keni dhen dhe sidomos ty labby1 se ai programi qenka shum shum i mir

 11. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 12. #7
  Abdylrrahim nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  07-02-2006
  Postimet
  3
  All-llahu të shpërbleftë
  1
  Falënderuar 2 herë në 2 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Si te mesoj te lexoj arabisht ?

  Esselamu alejkum,


  www.hareke.de

  ne kete faqe keni mundesi ti mesoni shkronjat e Kuranit, dhe shqiptimin e tyre Online.
  E ne te ardhmen inshalla edhe Texhvidin do te mund ta mesoni ONLINE.

  Allahu ju shperbleft per viziten.

 13. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


 14. #8
  manjola nuk është i/e kyçur Anëtarë i Ri
  Data e Anëtarësimit
  27-01-2009
  Lokacioni
  SHIJAK
  Postimet
  22
  All-llahu të shpërbleftë
  20
  Falënderuar 21 herë në 13 Postime
  Rep Fuqia
  0

  Re: Si te mesoj te lexoj arabisht ?

  selam alejkum

  te mesosh gjuhen arabe nuk eshte e lehte une personalisht di ta lexoj dhe e kam mesuar ne shkolle "medrese" por e kam filluar ta mesoj ne kurset qe zhvillohen neper xhami ato jane shume te dobishme
  allahu ta lehtesofte shpresoj te kem qene e dobishme

 15. Për këtë postim, ju falënderohet përdoruesi:


Tema të Ngjashme

 1. Ju lutem, një dua që të mësoj më shumë!
  By Katade in forum Fetva nga Hoxhallarët Shqiptar
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 14-01-2010, 17:52
 2. Si t'a mesoj Kuranin permendesh?
  By semial in forum Pyetje-Përgjigje
  Përgjigjet: 4
  Postimi i Fundit: 10-11-2009, 17:03
 3. Përgjigjet: 2
  Postimi i Fundit: 07-05-2009, 13:25
 4. “O vogëlush, unë po t'i mësoj disa fjalë....
  By Forster in forum Hadithi dhe Shkencat e Hadithit
  Përgjigjet: 0
  Postimi i Fundit: 23-12-2008, 17:55

Fjalët Definuese për këtë Temë

Bookmarks

Autorizimet e Postimit

 • Ju nuk mund të postoni tema të reja
 • Ju nuk mund të postoni përgjigje
 • Ju nuk mund të postoni shtojca
 • Ju nuk mund të editoni postimet tuaja
 •